Teksty

“Ciesz się, że twoja matka żyje” – ci, którzy opiekują się bliskimi w domach, czasem umierają przed nimi, z wycieńczenia i samotności.

“Więźniowie czwartego piętra” – o starszych osobach,  które utknęły w swoich mieszkaniach w blokach bez wind i nie wierzą, że mają jakiekolwiek prawa. Główna nagroda Festiwalu Twórczości Wrażliwej 2018 w kategorii reportaż.

“Czternaście łóżek do umierania” – polska zakonnica założyła jedyne na Litwie hospicjum stacjonarne i od lat żebrze, by je utrzymać. Napisała w tej sprawie nawet do Boba Dylana. Nominacja do nagród Festiwalu Twórczości Wrażliwej w kategoriach reportaż i Twórca Szczególnie Wrażliwy.

“Do nas tacy nie przychodzą” – wywiad z Maciejem Augustyniakiem z fundacji “Polska bez Barier”, o tym, że skoro do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dało się dostosować Luwr, Wersal i Akropol, to Zamek Królewski w Warszawie też można.

“Co by było, gdybyśmy wiedzieli, że nasze dzieci będą miały zespół Downa? To nieuprawniony eksperyment logiczny” – wywiad z Ewą i Andrzejem Suchcickimi, którzy mówią między innymi o tym, że ceną za integrację często jest dojmująca samotność dzieci.

“Idź i jedz” – reportaż o nowym rodzaju dyskryminacji w społeczeństwie dobrobytu:  wobec ludzi otyłych.   Nominacja do Grand Press 2013 w kategorii reportaż. Jego bohaterka, Magdalena Gajda,  w efekcie dużego poruszenia, jakie wywołał tekst, założyła Fundację Osób Chorych na Otyłość “OD-WAGA”, która walczy dziś o prawa tej grupy społecznej.

“Nam się śpieszy” – rodzice dorosłych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną postanawiają wybudować dla nich dom na starość. Boją się, czy zdążą przed własną śmiercią.

“Kiedy w lustrze nie widzisz szkieletu” –  rozmowa z partnerem kobiety chorej na anoreksję o tym,  jak ta choroba potrafi zniszczyć związek. Nominacja do Grand Press 2015 w kategorii “wywiad”. 

“My, Biali Murzyni Łotwy” – o bolączkach Rosjan mieszkających na Łotwie, z których wielu nie posiada obywatelstwa żadnego kraju.

“Seks niepełnoprawny” -seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną straszy rodziców, krępuje opiekunów w ośrodkach, gorszy obserwatorów. Najlepiej udawać, że nie istnieje. Nominacja do Grand Press 2014 w kategorii “Dziennikarstwo Specjalistyczne”.

“Litwin nad Litwinami” – w 1989 roku dwa i pół miliona obywateli Litwy, Łotwy i Estonii na znak niezgody wobec polityki ZSRR chwyciło się za ręce, tworząc Łańcuch Bałtycki.  Reportaż o zapomnianym bohaterze:  lotniku, który postanowił z samolotu zrzucić na protestujących kilka ton kwiatów.

“Sartre by tego nie kupił, czyli o laurach i manipulacji” – rozmowa z dr Pawłem Krzyworzeką o smutnej prawdzie:  nie ma nagród obiektywnych.  Nominacja do Nagrody “Newsweeka” im. Teresy Torańskiej 2015 w kategorii “najlepszy materiał dziennikarski roku”.